۹ علائمی در سلامتی کودکان که نباید آنها را نادیده بگیرید

255

معمولا علائمی که به طور ناگهانی در سلامتی کودکان بروز می‌­دهند، مواردی طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. اما گاهی بعضی از علائم ممکن است به مشکلات بزرگ‌­تر تبدیل شوند. موارد زیر را به خاطر بسپارید و زمانی که کودک‌تان به آنها دچار شد، او را سریعا به مطب پزشک ببرید.

عدم واکنش به صدای بلند

نوزادان و کودکان نمی­‌توانند اعلام کنند که نمی‌­شنوند؛ علاوه بر آن به محرکات آن طور که ما انتظار داریم پاسخ نمی‌­دهند. اگر متوجه شدید که کودک‌تان به صداها واکنش نشان نمی‌­دهد حتما با متخصص کودکان مشورت کنید.

کم شنوایی

هنگامی که کودکان بزرگ­‌تر می­‌شوند و با آلات موسیقی، بازی­‌های کامپیوتری صدادار و تلویزیون آشنا می‌­شوند؛ شنوایی آنها بیشتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

طبق نظر سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌­ها CDC) ۱۲.۵) درصد از کودکان ۶ تا ۱۲ ساله مشکلات شنوایی ناشی از صدای بلند دارند.

سعی کنید صداها را در سطح طبیعی و ایمن نگه دارید، زمانی که کودکان هدفون دارند اجازه ندهید صدا از حد استاندارد بیشتر شود. این موضوع برای تلویزیون، بازی‌­های کامپیوتری و فیلم نیز صدق می‌­کند. تا جایی که امکان دارد اجازه ندهید کودک‌تان در معرض صداهای بسیار بلند باشد.

 

کم شنوایی کودکان

 

مشکلات توجه و تمرکز

کودکان نمی­‌توانند کمبود توجه و بینایی خود را  اعلام کنند. اما راه‌­های دقیقی وجود دارد که شما بتوانید متوجه آن شوید. اگر کودک‌تان در دقت به اشیا مشکل دارد و یا اشیای نزدیک را پیدا نمی‌­کند حتما با متخصص کودکان مشورت کنید.

در کودکان پیش دبستانی، این موضوع با مشکل در خواندن و یا نزدیک نشستن به تلویزیون دیده می‌­شود. اگر کودک‌تان در کلاس عملکرد خوبی ندارد مطمئن شوید که تخته را خوب می­بیند یا نه.

بعضی از کودکان به عنوان کودک تنبل، اختلال­گر و حتی بیش فعال شناخته می‌شوند، در حالی که تنها مشکل آنها در بینایی است. مالش مداوم چشم نیز یکی دیگر از علائم مشکلات احتمالی چشم است.

تب شدید و سردرد زیاد

تب در کودکان معمولا به دلیل ویروس­‌های معده و عفونت است.

زمانی که تب همراه با سردرد باشد به طوری که کودک نتواند چشمش را باز نگه دارد، نشان دهنده‌­ی مشکلی جدی در سلامتی کودکان است.

حتما با پزشک مشورت کنید تا از وجود مشکلات احتمالی مانند مننژیت باخبر شوید.

مننژیت اگر درمان نشود باعث مشکلات بزرگ‌تر و حتی مرگ می­‌شود. پزشک متخصص معمولا آزمایش‌­های خاصی برای فهمیدن علت مشکل تجویز می­‌کند تا بتواند بهترین راه درمان را تشخیص دهد.

درد شکم

درد شکم در کودکان به خصوص زمانی که رژیم غذایی جدید را امتحان می­‌کنند و یا غذاهای ناسالم می‌­خورند، شایع و طبیعی است. درد شکم زمانی حساس و نگران کننده می‌­شود که کودک بی­‌قرار شده و درد، غیر قابل تحمل می­‌شود و علایمی مانند درد در قسمت راست شکم، استفراغ، اسهال و حساسیت شکم نسبت به لمس، بروز پیدا کند. این علایم می‌­تواند از آپاندیس خبر بدهد. فرق درد ناشی از آپاندیس و درد ناشی از ویروس و میکروب در این است که درد آپاندیس در طول روز بیشتر و بیشتر می‌­شود.

درد شکم کودکان

خستگی بیش از اندازه

خستگی زیاد نیز جز علایمی است که نباید نادیده گرفته شود.

اگر کودک‌تان بیش از اندازه خسته است و مثل همیشه انرژی ندارد حتما با متخصص صحبت کنید. خستگی زیاد دلایل متفاوتی دارد مانند: کم خونی، سندرم سوءجذب و افسردگی.

این موضوع که به فرزند نوجوان‌تان اجازه بدهید بدون حضور شما با پزشک صحبت کند، اهمیت دارد. نوجوانان معمولا زمانی که به تنهایی راجع به مشکل‌شان با متخصص صحبت می‌­کنند احساس بسیار بهتری دارند.

مشکلات تنفسی

طبق نظر سازمان کنترل و پیشگیری بیماری­‌ها (CDC) 8 درصد از کودکان آمریکا مبتلا به آسم هستند.

علایم آن شامل سختی در تنفس هنگام بازی یا فعالیت، بازدم صدادار، کوتاه بودن تنفس و یا اختلال در تنفس هنگام عفونت است. برای آسم درمان قطعی وجود ندارد اما می‌­توان علایم آن را کاهش داد و یا حملات آن را قطع کرد. اگر متوجه سختی تنفس در کودک‌تان شدید بلافاصله با متخصص صحبت کنید.

کاهش وزن

کاهش وزنی که بدون علت است، یک علامت جدی است.

کم و زیاد شدن وزن کودک تا مقداری طبیعی است اما کاهش وزن زیاد و ناگهانی می­‌تواند نشان دهنده‌­ی یک مشکل باشد.

اگر کاهش وزن ناگهانی را در کودک‌تان مشاهده کردید سریعا با پزشک مشورت کنید. پزشک با آزمایشات خاصی می­‌تواند علت را متوجه شود.

 

کاهش وزن کودکان

 

تشنگی بیش از حد زیاد

دویدن و فعالیت زیاد کم آبی به مقدار طبیعی در بدن ایجاد می‌­کند اما تشنگی بیش از اندازه موضوعی دیگر است.

اگر متوجه شدید کودک‌تان نسبت به نوشیدن آب تمایل زیادی دارد و یا نمی‌­تواند تشنگی‌­اش را برطرف کند حتما با پزشک صحبت کنید.

تشنگی مداوم می‌­تواند خبردهنده از بیماری خاصی مانند دیابت باشد.

با توجه به آمار انجمن دیابت در آمریکا، نزدیک به ۱.۲۵ میلیون کودک و بزرگسال با دیابت نوع یک در آمریکا وجود دارد.

وجود این بیماری بیشتر در کودکان و افراد جوان قابل تشخیص است. تشنگی بیش از حد فقط یک علامت از دیابت نوع یک است. علایم دیگر شامل تکرر ادرار، گرسنگی بیش از اندازه، کاهش وزن و خستگی است. اگر هر کدام از این علایم در کودک‌تان وجود دارد برای ملاقات با پزشک تردید نکنید.

ملاقات­‌های مداوم و منظم با پزشک کودک یک موضوع مهم در حفظ سلامتی کودکان است. اگر به صورت مداوم کودک‌تان را به چکاپ نمی‌­برید حتما با دیدن هر یک از علایمی که گفته شد، پزشک کودک‌تان را ملاقات کنید.

درمان زودهنگام در بازگشت سلامتی کودکان بسیار مهم است. تشخیص و درمان به موقع از مشکلات دیگر جلوگیری کرده و علاوه بر آن به کودک‌تان کمک می‌­کند هر چه سریع‌تر سلامتی‌­اش را به دست آورده و احساس بهتری داشته باشد.

 

 

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.