۹ عادت کوچک که زندگی شما را تغییر خواهد داد

257

آیا می‌خواهید زندگی شادتر، سالم‌تر و موفق‌تر داشته باشید؟ این ۱۰ عادت ساده روزانه را که زندگی شما را تغییر می‌دهند از دست ندهید!

فکر کردن به تمام عادت‌های خوبی که آرزو می‌کنیم داشته باشیم کار راحتی است؛ مثل پس‌انداز کردن ماهیانه پول، زودتر بیدار شدن و ورزش روزانه.

همان‌طور که در تحقیقات مشخص شده ایجاد عادت‌های خوب می‌تواند راهی قدرتمند برای دستیابی به اهدافمان باشد و همچنین به ما در تمرکز و نظم بیش‌تر کمک کند.

سعی کنید برخی از این عادت‌های خوب را به عنوان “عادت های شروع کننده” در زندگی روزمره خود اعمال کنید.

۱. وسایلتان را مرتب نگه‌دارید

مرتب کردن و جمع کردن وسیله‌ها، حتی مرتب کردن تخت به ما حس بهتری می‌دهد. این کار علاوه بر این‌که ما را برای مهمانان آماده می‌کند، به ما در کارآیی بیش‌تر کمک کرده و خواب شبانه راحت‌تری را برای ما فراهم می‌کند.

این موضوع که ما روزانه دو ساعت را برای تمیز کردن از زمین تا سقف خانه در نظر بگیریم واقع بینانه نیست، اما جارو کردن خانه، تمیز کردن و شستن ظرف‌ها، دنیایی از تفاوت را ایجاد می‌کند.

این فعالیت‌ها باعث می‌شود آشفتگی و عصبانیت ما کم‌تر شود و به دنبال آن درگیری ما با همسر و فرزندان‌مان نیز کم‌تر خواهد شد.

۲. پول خود را آگاهانه مدیریت کنید

یکی از بهترین عادت‌های افراد موفق مدیریت آگاهانه‌ پول است. خرج کردن می‌تواند موضوعی عادی و راحتی باشد.

وقتی ما به کشیدن کارت اعتباری و خرج کردن عادت می‌کنیم، این عادت از کنترل خارج می‌شود و به یک آشفتگی خطرناک تبدیل می‌گردد.

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد عادت مدیریت پول به صورت هوشیارانه‌، این است که از خرج کردن کل هزینه صرف نظر کنید.

این موضوع می‌تواند چالش برانگیز باشد اما زمانی که به عادت تبدیل شد، شما را متعجب می‌کند؛ زیرا که قبل از کشیدن کارت بانکی به آن فکر می‌کنید.

چک کردن حساب بانکی، مقدار پول و بودجه‌ خود را به عادت تبدیل کنید.

فقط برای ۵ دقیقه در روز نگاهی گذرا به این موضوع که همه چیز خوب پیش می‌رود یا نه بیاندازید، به این صورت می‌توانید مشکلات خود را سریع برطرف کنید.

۳. سپاسگذاری کنید

یکی از عادت‌هایی که قطعا دیدگاه شما را به سرعت عوض می‌کند، اراده شما برای سپاسگذاری کردن است.

افراد موفق همیشه موارد مثبت زندگی خود را شناسایی کرده و قدردان آنها هستند.

زمانی که با یکی از افرادی که دوست‌شان دارید و یا نزدیکان‌تان به مشکل برمی‌خورید، لیستی از مواردی که در مورد آن فرد دوست دارید و قدردانشان هستید تهیه کنید و زمانی که از آن فرد خسته شده و یا عصبانی می‌شوید، لیست‌تان را بخوانید.

تمرکز بر روی آن‌چه که از آن سپاسگذار هستید به شما کمک می‌کند تا قدردان واقعی آنچه دارید باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا احساس خوشبختی کنید این‌گونه می‌توانید در لحظه‌های عادی و روزمره زندگیتان زیبایی را پیدا کنید.

سپاسگذاری

۴. آب کافی بنوشید

تا امروز درباره فواید زیاد آب خوردن شنیده‌ایم مانند داشتن انرژی بیش‌تر، پوست  صاف‌تر و گوارش بهتر و …

چرا به نوشیدن یک لیوان آب در صبح و یا نوشیدن مقدار بیش‌تری آب در روز عادت نکنیم؟

به جای این‌که فکر کنید نوشیدن ٨ لیوان آب در روز مانند یک مجازات است به این فکر کنید که این کار راهی خوب برای انرژی دادن به بدن است. کمبود آب ما را گرسنه، خسته و بداخلاق می‌کند به همین دلیل ما بیش‌تر غذا می‌خوریم، انتخاب‌های ضعیف‌تری می‌کنیم و اشتهای ما نسبت به غذاهای مضر مانند نوشابه بیش‌تر می‌شود. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و آن را پر کنید، بنوشید و لذت ببرید.

۵. روز خود را برنامه ریزی کنید

افراد موفق روز خود را برنامه‌ریزی می‌کنند، آن‌ها قرار ملاقات‌های خود را می‌نویسند، از یک لیست روزانه و کاربردی استفاده می‌کنند و از تقویم به عنوان نقشه برای رسیدن به هدف‌هایشان استفاده می‌کنند.

برای هر کاری که باید انجام شود یک زمان پیدا کنید و در تقویم بنویسید.

برنامه ریزی برای مواردی مثل ورزش، خانه‌داری، آشپزی و تفریحات، اوایل خنده‌دار به نظر می‌آید اما زمانی که عادت شود به یکی از بهترین راه‌ها برای دیدن نمای کلی هفته و کارهایتان تبدیل می‌شود.

برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند زمان‌تان را هوشمندانه مدیریت کنید. یک عادت خوب، عادت نگاه کردن به تقویم و نوشتن کارهای روزانه قبل از خوابیدن است به این صورت قبل از خواب می‌دانید که برای فردا برنامه دارید و ضمیر ناخودآگاه شما برای خوابیدن مشکل ایجاد نمی‌کند.

۶. خانواده‌ خود را در اولویت قرار دهید

تقویت رابطه با خانواده و دانستن نیازهای همسر و فرزندان یکی از مهم‌ترین فاکتورهاست.

در فرهنگ امروزی، ما در مورد “زندگی که می‌خواهیم” و موفقیت “من” زیاد صحبت می‌کنیم و در مقابل شاهد ازدواج‌های ناموفق و طلاق‌های بسیاری نیز هستیم.

این اتفاقات همیشه به هم مربوط نیستند اما اولویت قرار دادن نیازهای یک فرد دیگر به جای خودتان تفاوت‌های زیادی در زندگی ایجاد می‌کند.

خانواده

۷. صبح زود از خواب بیدار شوید

اگر می‌خواهید چیزی را به دست بیاورید هر صبح زودتر برای شروع کردن روز بیدار شوید. این موضوع باعث می شود قبل از این‌که با نیازهای خانواده روبه‌رو شوید، زمینه‌ یک روز خوب را ایجاد کنید.

هشدار ساعت خود را هر روز برای یک زمان مشخص تنظیم کنید حتی روزهای آخر هفته. اگر بهترین زمان را مشخص کرده و هفته‌ای ۱۰ دقیقه زودتر بلند شوید از آن پس هر روز بدون صدای ساعت بیدار خواهید شد. هر شب در ساعت مشخصی به تخت‌خواب بروید و اگر به خواب بیش‌تری احتیاج دارید زودتر بخوابید (به جای این‌که دیر به خواب بروید.)

۸. نرمش و ورزش کنید و تحرک داشته باشید

افراد موفق، خوشحال و سازنده، یک عادت همیشگی و منظم برای ورزش و حرکت کردن روزانه دارند، این به معنای پنج مایل دویدن در روز نیست، فواید شگفت‌انگیزی در ۱۰ دقیقه ورزش روزانه وجود دارد برای مثال از پله بالا بروید یا اگر نیاز به رفتن به مغازه است، اتومبیل خود را کمی دورتر پارک کنید تا مقداری پیاده‌روی داشته باشید.

اگر تبدیل ورزش و تحرک به عادت برای شما سخت است تعداد زیادی برنامه‌ و دستگاه وجود دارند تا به شما کمک کنند. یک برنامه تناسب اندام داشته باشید. بسیاری از برنامه‌های تناسب اندام می‌توانند طوری تنظیم شوند که هر یک ساعت به شما یادآوری کنند که ورزش کنید.

این به این معنی نیست که حتما هر نیم ساعت یک بار ورزش کنید فقط کافی است که تحرکت داشته باشید، بلند شدن برای برداشتن یک لیوان آب و یا یک گردش کوتاه می‌تواند تحرک را به زندگی‌تان اضافه کند، تحرک را تبدیل به عادت کنید.

۹. استراحت کنید

گفتیم  که خانواده خود را در اولویت قرار دهید اما به این معنا نیست که نیازهای خودتان را فراموش کنید.

انسان‌های واقعا موفق و خوشحال می‌دانند چه زمان‌هایی باید استراحت کنند و برای خودشان وقت بگذارند، این موضوع همیشه به معنای اسپا و ماساژ و یا خرید کردن نیست.

هدیه‌های کوچک برای خودتان در نظر بگیرید، یک فنجان قهوه بگیرید، بو کنید و به آرامی بنوشید، گرمای آن را بین دستان خود احساس کنید و سپس دستان‌تان را روی صورت خود بگذارید، عمیقا به لحظه حال فکر کنید، برای تمرکز بر این لحظه زمان بگذارید و آگاه باشید.

فعالیتی که دوست دارید را انجام دهید؛ مثل پیاده‌روی، محیط اطراف‌تان را تحسین کنید، به موزیک مورد علاقه‌تان گوش دهید، مجله بخوانید، دوش آب گرم بگیرید و یا حرکات کششی را انجام دهید، در واقع هر چیزی که عمیقا از آن لذت

می‌برید را انجام دهید، برای آگاه بودن زمان بگذارید و به خودتان چیزی خاص را هدیه بدهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.