۵ راه برای آرامش بخشیدن به فردی که سوگوار است

283

زمانی که به ملاقات فردی که عزیزی را از دست داده می‌روید حتما باید آداب و رسوم و نحوه برخورد با آن شخص سوگوار را بدانید. در این مطلب  ۵ روش برای آرامش بخشیدن به فردی که سوگوار است برای شما آورده‌ایم:

۱. به یاد داشته باشید که کلمات شما مهم‌­ترین چیز در آرام کردن فردی است که سوگوار است

ارزشمندترین کلمه­ یا عبارتی که می­‌توانید به کار ببرید “نمی‌­توانم تصور کنم…” است.

“نمی­‌توانم تصور کنم از دست دادن عزیزتان، دردی که تحمل می­‌کنید و احساس‌تان چقدر محترم است.”

همچنین این جمله نشان می‌­دهد که شما چقدر برای کلمات و مقام دوست‌تان ارزش قائلید. به دوست‌تان همان ارزشی را بدهید که انتظار دارید خودتان در شرایط مشابه دریافت کنید.

استفاده از عبارت “نمی‌­توانم تصور کنم…” نکته کلیدی است.

لطفا وسوسه نشوید که غم و اندوه آنها را با کلمات خود معنی دهید. کلماتی مانند درد، خشم، ویرانی یا تباهی، ناامیدی و…. را به کار نبرید. هر کلمه‌­ای که استفاده می‌­شود احساس شماست اما ممکن است احساس آنها نباشد پس استفاده از عبارت “نمی‌توانم تصور کنم….”  مناسب و خالصانه است.

“برای من مهم است” “تو برای من مهم هستی” “من این‌جا هستم که شنونده باشم” “تو در دعاهایم هستی”.

بله کلمات و جملات شما بسیار زیاد اهمیت دارند پس لطفا آنها را هوشمندانه انتخاب کنید. شما قصد دارید دوست‌تان را آرام کنید و یا درد او را بیش‌تر کنید؟ پس لحظه­‌ای فکر کنید ببینید خودتان در چنین شرایطی می‌خواهید چنین جملاتی را بشنوید یا نه؟

لطفا هوشیار باشید و از سخنانی که باعث کوچک کردن و تحقیر دوست‌تان و غم از دست دادنش می‌­شود، خودداری کنید.

مانند “خدا به یک فرشته دیگر احتیاج داشت” “در آن دنیا جای‌شان بهتر است” “آیا درباره فلانی که عزیزش را از دست داد شنیده‌­ای؟”

ممکن است دوست شما در غم از دست دادن عزیزی باشد که خودکشی کرده و یا بر اثر مصرف الکل و یا مواد مخدر از دنیا رفته باشد. از یاد نبرید که در این شرایط باید مراقب باشید با کلمات‌تان باعث تحقیر آن فرد از دست رفته و یا دوست‌تان نشوید.

برای مثال “متاسفم که او گناه نابخشودنی را مرتکب شده” ” متاسفم که او به جهنم رفته”

۲. به یاد داشته باشید عملکرد شما همانی باشد که خودتان در یک شرایط مشابه از دوست‌تان انتظار دارید

ممکن است خانه مملو از انسان‌­هایی باشد که برای آرامش بخشیدن به دوست‌تان آمده باشند پس سعی کنید نیازها و کمبودها را در خانه سریعا برطرف کنید.

یکی از معمول‌­ترین کارها رفتن به دیدار دوست‌تان است. او را در آغوش بگیرید. برای او غذا ببرید حتی اگر یک غذای ساده مثل ساندویچ و یا میوه باشد.

یک دوست ارزشمند برای دوستش وسایل مورد نیاز را می‌­برد، مانند: دستمال، ظروف یک بار مصرف و بطری‌­های آب.

با دوست‌تان تماس بگیرید تا متوجه شود برای شما اهمیت دارد. اگر تماس و یا پیام‌تان بدون پاسخ ماند انتظار تماس برگشت نداشته باشید.

مختصر صحبت کنید زیرا ممکن است تعداد زیادی دوست و آشنا وجود داشته باشد که به دیدار دوست‌تان می‌روند یا با او تماس می‌­گیرند و دوست‌تان نمی‌­خواهد بی‌­ادبی کند. پس بدون این‌که از او سوالی بپرسید و توضیح بخواهید خودتان اتفاقات اطراف را زیر نظر داشته باشید در واقع دوست‌تان ممکن است که در زمان سوگواری توانایی درک صحیح سوالات را نداشته باشد.

ممکن است بخواهید یک یادبود برای دوست‌تان بفرستید. می‌توانید یک درخت به یاد فرد از دست رفته بکارید و عکس آن را همراه با کارت پستال برای دوست‌تان بفرستید. دوست‌تان قطعا از این کار قدردانی خواهد کرد.

یک کارت با تصویر مورد علاقه دوست‌تان مانند قلب، پروانه و یا تیم ورزشی مورد علاقه‌­اش تهیه کنید و همراه با یک یادداشت که در آن به دوست‌تان یادآوری می‌­کنید که علاقه­‌مندی‌­های او را به خاطر دارید، برای او بفرستید. یادداشت شما در میان وسایل دوست داشتنی او جای خواهد گرفت. به خاطر داشته باشید نام، آدرس، شماره تلفن و ایمیل‌تان را روی کارت بنویسید تا اگر دوست‌تان بخواهد از شما تشکر کند بتواند بفهمد کارت از طرف کیست.

ممکن است به این فکر کنید که بخواهید یک غذا مانند پیتزا از رستوران سفارش داده و برای دوست‌تان بفرستید (اول مطمئن شوید دوست‌تان خانه باشد و حتما هم برای پیک غذا، انعام پرداخت کنید)

از دیدن عکس عزیزی که آن را از دست داده­‌اید خوشحال می­‌شوید؟ بله؟ افرادی که عزیزی را از دست می‌­دهند مسلما نمی‌­توانند از آن فرد عکس جدیدی داشته باشند پس شما می‌توانید هر عکسی که از آن فرد دارید را برای دوست‌تان ارسال کنید.

معمولا غم و اندوه، توجه و تمرکز افراد را کم می‌کند. اگر تمایل دارید کتاب برای دوست‌تان بفرستید یک کتاب کوتاه که برای خواندن آسان است را انتخاب کنید.

قصد شما این است که در حال حاضر برای دوست خود کلمات مهم و معنا دار تهیه کنید. بنابراین ممکن است اولویت کتاب خواندن آنها نسبت به چیزی که معمولا بوده است تغییر کرده باشد. برخی از دوست‌داران کتاب، در چنین شرایطی توجه خود را برای خواندن کتاب از دست می‌دهند.

فرد سوگوار

۳. از این که نام آن عزیز از دست رفته را به کار ببرید ترس نداشته باشید

برای دوست‌تان نام عزیزش مانند عسل برای روحش شیرین است. گاها شنیدن نام عزیزشان مانند چای داغ آرامش بخش می­‌شود. همچنین یاد او را گرامی داشته و باعث احترام است. پس بدانید که شنیدن نام عزیز از دست رفته دوست‌تان را ناراحت نمی­‌کند زیرا که عشق هیچ‌وقت تمام نمی‌شود و یاد آنها در خاطر می‌ماند.

۴. کمک کنید دوست‌تان خاطرات عزیزش را به یاد بیاورد

در تقویم‌تان روزهایی را برای یادآوری مشخص کنید و در مورد آن روزها با دوست‌تان صحبت کنید مانند اولین سالگرد از دست دادن آن فرد (با ارسال کردن کارت، عکس و یا فیلم یاد او را گرامی بدارید)

تولد آن فرد از دست رفته (معمولا افراد کمی به این روز فکر می‌کنند شما از آن دوست‌­های معدود باشید که این روز برای‌تان اهمیت دارد)

هر زمانی که به او فکر می‌کنید (اجازه دهید دوست‌تان بداند که این موضوع  برای شما مهم است با یک تماس، پیامک، پیام در فضای مجازی، یک یادداشت دست نویس و حتی یک دیدار)

۵. از استعداد طبیعی خودتان استفاده کنید

مانند: رفتار و کلمات‌تان. شگفت‌آور است که بتوانید از رفتار و استعداد طبیعی خود برای شاد کردن کسی استفاده کنید پس راجع به ساده‌­ترین کاری که می‌توانید انجام دهید فکر کنید. برای دوست‌تان دعا کنید، می‌توانید یک یادداشت شامل دعاهایتان برای دوست‌تان بنویسید تا بداند احساسات و حال روحی او عمیقا برای شما مهم است.

ممکن است بخواهید یک (دفتر خاطرات تصویری  و یا یک قاب عکس از یک لحظه ناب و خاص از دوست‌تان و عزیزش درست کنید. ممکن است عکس و یا فیلم‌­های قدیمی داشته باشید که می‌توانید آنها را به روز و دیجیتالی کنید.

درباره عزیز دوست‌تان یک داستان تعریف کنید. می‌توانید داستان‌تان که درباره یک لحظه شادی­‌آور و خنده‌­دار است را با ضبط کردن فیلم یا نوشتن نامه تعریف کنید.

می‌توانید پیشنهاد دهید که دوستان و آشنایان را از خانه به آرامگاه و یا برعکس ببرید. افراد سوگوار معمولا به راحتی حواس‌شان پرت می‌شود به طوری که نمی‌توانند تشخیص دهند همه چیز در جای خودش قرار دارد یا خیر پس با این کارتان به آنها کمک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 18 =