۲۰ مکان دیدنی از جاهای دیدنی قشم

1,328

قشم بزرگترین جزیره استان هرمزگان و ایران است که در تنگه هرمز قرار گرفته است. کسانی که تاکنون به جزیره قشم سفر کرده‌اند حتما می‌دانند که قشم یک جزیره معمولی نیست؛ تماشای آب‌های زلال و آبی دریا، صدای دلنشین امواج، جنگل‌های روییده در دریا، سواحل رنگارنگ با لاک‌پشت‌ها، خرچنگ‌ها، صدف‌ها و سنگ‌های زیبا، بناهای تاریخی چندصد ساله، ژئوپارکی بی‌نظیر، مراکز خرید بی‌شمار با قیمت‌های مناسب، غارها، دره‌ها و تنگه‌های مهیج و شگفت‌انگیز همه و همه می‌گویند که قشم تنها یک جزیره نمی‌باشد بلکه سرزمینیست از عجایب. بنابراین اگر قصد سفر به این جزیره شگفت‌انگیز را داشتید حتما زمان کافی را برای سفر اختصاص دهید تا همه جاهای دیدنی قشم را ببینید لذت ببرید. با ما همراه باشید…

۲۰ مکان دیدنی از جاهای دیدنی قشم، جزیره عجایب هفت‌گانه

 • دره ستارگان

دره ستارگان قشم

یکی از عجایب هفت‌گانه قشم دره ستاره در پنج کیلومتری ساحل جنوبی بوده که حتما برای یک بار هم که شده باید از آن بازدید کرد. این دره ۲ میلیون سال قدمت دارد که در اثر فرسایش‌های حاصل از باد و باران طی سالیان طولانی به وجود آمده و اشکال تو درتوی ترسناکی را به وجود آورده که با هر وزش باد درون این مسیرها صداهای رعب‌انگیزی در فضا می‌پیچند و برخی این صداها را صدای دیوها و اجنه می‌دانند؛ نام دره ستارگان را محلی‌ها بر این منطقه گذاشتند و علت آن اعتقاد به سقوط ستاره‌ای در این دره و به وجود آمدن این اشکال مختلف است.

 • قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها

این قلعه ردپایی از زمان استقرار پرتغالی‌ها در کشورمان بوده که در سال ۱۵۰۷ توسط آن‌ها بنا گردیده و در زمان صفویه از آن‌ها تصرف گشته است. این قلعه که در ساحل قرار دارد طی سال‌های بسیاری زیر خاک مدفون بوده و در سال ۱۳۸۷ شناسایی و بیرون آورده شد. آن‌چه که باقی‌ مانده دیوارهای قطور قلعه، ستون‌ها، آب‌انبار و برج مراقبت به همراه ساختمانی مخروبه که در آن ظروف چینی، مهمات و سلاح‌های جنگی  مربوط به آن دوران است کشف گردیده که در نوع خود دیدنی هستند.

 • جزایر ناز

جزایر ناز

از جمله عجایب هفت‌گانه‌ قشم که رفتن به آن‌ها هیجان‌ انگیز است جزایر ناز می‌باشند؛ این جزایر همان‌گونه که از نامشان برمی‌آید برخی اوقات ناز می‌کنند و خود را کاملا زیر آب مخفی نموده سپس در زمان جزر دریا سر از آب برمی‌آورند. بنابراین چنان‌که قصد بازدید از این جزایر را داشتید حتما زمان خود را با موقعیت جزر و مد دریا هماهنگ نموده تا در میان آب‌ها نمانید. جزایر ناز دارای دیوارهای صخره‌ای ۵ تا ۱۰ متر بوده و سواحل شنی از هیچ نوعی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد. در بازدید از این جزایر شما می‌توانید جزایر لارک و هرمز را نیز از فاصله دور تماشا نمایید.

 • جنگل‌های حرا

جنگل‌های حرا

جنگل‌های حرای جزیره قشم یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز طبیعت کشورمان بوده که در جهان شناخته شده و اهمیت گردشگری بالایی دارند. آن‌چه که این جنگل‌ها را از جنگل‌های معمولی منحصربه‌فرد نموده قرارگیری آن‌ها در میان آب‌های شور خلیج‌فارس است و نه در خشکی که عمر برخی از آن‌ها به ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال نیز می‌رسد. این جنگل‌ها از نظر زیستی بسیار متنوع بوده و زیستگاه جاندارانی چون پرندگان مهاجر، نرم‌تنان، سخت‌پوستان و مرغان ماهی‌خوار دریایی می‌باشد؛ بنابراین اگر به قشم سفر نمودید قایق‌سواری در میان درختان جنگل‌های حرا در روستای سهیلی را فراموش نکنید.

 • تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه

یکی از جاهای دیدنی قشم که می‌تواند برای هر فرد هیجان‌انگیز باشد بازدید از تنگه چاهکوه در ۷۰ کیلومتری جزیره است. این تنگه در ابتدای خود دارای گودال‌های بزرگ و شگفت‌انگیز است و هرچه که در آن جلوتر بروید دیوارهای بلند و پهن راه را برای شما باریک‌تر می‌نمایند تا جایی که دیگر آسمان را نخواهید دید. علت نامگذاری این تنگه به چاهکوه وجود این گودال‌های و حفره‌های بزرگ است که گفته می‌شود پیشینیان برای جمع‌آوری نمودن آب باران آن‌ها را حفر نموده‌اند.

 • غار نمکدان

غار نمکدان

غار نمکدان یکی از عجایب هفت‌گانه قشم بوده که به عنوان دومین غار طولانی دنیا شناخته شده و از حدود ۵۷۰ سال پیش تا کنون به وجود آمده است. این غار از جمله جاهای دیدنی قشم بوده که کمتر کسی از آن بازدید نموده چرا که با قشم حدود ۹۰ کیلومتر فاصله داشته، مسیر دسترسی به آن زیاد آسان نبوده و برای بازدید حدود دوساعت رانندگی در جاده‌ای دشوار لازم است؛ اما قطعا طی نمودن این مسیر ارزش تماشای غاری سرتاسر سفید پوشیده از رسوبات نمکی و قندیل‌های کریستالی سفید که در میانه آن آب نمک جاریست را خواهد داشت. بعلاوه آن‌که خود نمک خاصیت‌های درمانی بسیار داشته و قرارگیری در این محیط خواص بسیاری برای بدن دارد.

 • ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک نامیست برای مناطق دارای تنوع زیستی و زمین‌شناسی بسیار که همه در یک جا جمع شده‌اند؛ ژئوپارک قشم با مساحت ۳۰ هزار هکتار دارای گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری بوده که برخی از آن‌ها بی‌نظیرند؛ این ژئوپارک که در سمت غربی جزیره قرار گرفته به عنوان اولین ژئوپارک ایران و خاورمیانه در سال ۲۰۰۶ معرفی و نیز به ثبت میراث جهانی یونسکو در ایران رسیده است. این ژئوپارک جالب علاوه بر بعد گیاهی و جانوری پربار خود ابعاد طبیعی چون کوه‌های ستونی، چین‌خوردگی‌های فرسایشی و سواحل بکر و زیبا را نیز دارا می‌باشد.

 • جزیره هنگام

جزیره هنگام

هنگام جزیره ساحل‌های نقره‌ای پر از صدف‌های ریز و درشت زیباست؛ این جزیره زیاد دور نیست و تنها ۲ کیلومتر با قشم فاصله دارد. هنگام قایق‌سواری در مسیر رسیدن به آن می‌توانید منظره بازی کردن دلفین‌های زیبا در میان دریا و تلالو شن‌های براق در ساحل را مشاهده و لذت ببرید.

 • چاه‌های تلا لافت

چاه‌های تلا لافت

چاه‌های عجیب تلا روزگارانی توسط مردمان کهن جزیره در درون سنگ‌هایی حفر گردیده تا در هنگام بارش باران درون‌ آن‌ها آبی خنک و زلال جمع گردد. تعداد این چاه‌ها در گذشته بالغ بر ۳۰۰ بوده که امروزه حدود ۵۰ تا ۶۰ چاه باقی‌ مانده است. تلفظ درست نام این چاه‌ها در قدیم تل آو بوده که تل به معنای تپه و آو به معنای آب بوده است.

 • ساحل نقره‌ای

ساحل نقره ای

همون‌گونه که گفتیم جزیره هنگام جزیره سواحل نقره‌ایست؛ در این میان یکی از سواحل این جزیره دارای رنگ نقره‌ای با درخشش بسیار بالاییست که آن را تبدیل به یکی از جاهای دیدنی قشم برای گرفتن عکس‌های یادگاری بی‌نظیر نموده است.

 • دره مجسمه‌ها

دره مجسمه‌ها

دره مجسمه‌ها از جاهای دیدنی پرطرفدار قشم است چرا که در این دره صخره‌های بسیاری وجود دارد که در طی سال‌های بسیار تحت تغییرات آب‌وهوایی قرار گرفته و اشکال متفاوت و جالبی از موجودات مختلف را به خود گرفته‌اند. از این رو این دره را دره مجسمه‌ها نامیده‌اند. برای رسیدن به دره مجسمه‌ها پس از رسیدن به جزیره هرمز اندکی پیاده‌روی لازم است.

 • درگهان

درگهان

درگهان یکی از مناطق خوب قشم برای علاقه‌مندان به خرید و بازارگردیست. در این منطقه که مراکز خرید بسیاری وجود دارد هرچقدر هم که بگردید و خرید کنید باز کم است زیرا در هر قدم پاساژها و مغازه‌های بی‌شمار با قیمت‌های خوب و مناسبی در مقابلتان ظاهر خواهد شد.

 • بام قشم

بام قشم

یکی از جاهایی که در قشم می‌توانیم از آن لذت ببریم بام قشم است. این بام که از سنگ، آهک و ماسه سنگ تشکیل و به صورت نیمه مرتفع درآمده اشراف خوبی بر جزیره دارد؛ بنابراین با قرار گرفتن بر آن شما می‌توانید سواحل زیبای خلیج‌فارس را به همراه جنگل‌های حرا در یک چشم‌انداز مشاهده نمایید.

 • پارک کروکودیل‌ها

پارک کروکودیل ها

از آن‌ رو که روکودیل‌های بسیاری در جنوب ایران وجود داشتند در سال ۱۳۸۹ مرکز نگهداری و پرورش کروکودیل در جزیره هنگام به وجود آمد. بعد از گذشت یک سال به دلیل استقبال بالا، این مرکز به جزیره قشم منتقل شد و از آن پس با نام پارک کروکودیل‌ها شناخته می‌شود. در سفر به قشم بازدید از این خزندگان هیجان‌انگیز را فراموش نکنید.

 • فرش خاکی هرمز

فرش خاکی هرمز

در نیمه دوم هر سال و عید نوروز فرشی خاکی با استفاده از انواع خاک‌های رنگی جزیره هرمز به دست هنرمندانی طراحی و به نمایش گذاشته می‌شود. تماشای این فرش زیبا با ابعاد ۱۳۰۰ متر مربع نصیب هر کسی نمی‌شود چرا که با اولین باران شدید فرش خراب خواهد شد.

 • دره سکوت

دره سکوت

دره سکوت مکانیست که اطراف آن با صخره‌های بلند پوشیده شده که این صخره‌ها از ورود هرگونه صدایی به داخل دره جلوگیری می‌نمایند؛ بنابراین دقایقی نشستن و سکوت کردن در این دره آرامش غیرقابل وصفی را کسب خواهید نمود. این دره در جزیره هرمز قرار دارد و برای رسیدن به آن باید چندصد متری را پیاده‌روی نمود. همچنین در طی مسیر می‌توان از تماشای تپه‌های رنگی و صخره‌های بلوری زیبا لذت برد.

 • بندر و روستای لافت

بندر و روستای لافت

روستای لافت به داشتن خانه‌هایی مسکونی با حیاط‌هایی در مرکزیت خانه و بادگیرهایی زیبا شناخته می‌شود و به همین سبب برخی بندر لافت در نزدیکی این روستا را با نام بندر بادگیرها می‌شناسند. اگر به روستای لافت رفتید یک روز اقامت در این خانه‌های دلچسب و نیز بازدید از گنبدهای زیبا، قلعه نادری و نیز قبرستان هزارساله این روستای کهن را فراموش نکنید.

 • غار خربس

غار خربس

غار خربس یکی از جاهای دیدنی قشم باقی‌مانده از دوره مادهاست؛ گفته می‌شود این غار که روزگاری به عنوان مکان پرستش و نیز پناهگاهی در مقابل دشمنان برای مردم به کار می‌رفته است جاذبه‌ای طبیعی در ۱۵ کیلومتری قشم بوده و معماری پر رمز و رازی از جمله اتاقک‌های بسیاری که توسط مردم در دل کوه حفر شده‌اند را داراست.

 • آب انبار بی‌بی

آب انبار بی‌بی

این آب‌انبار که به عنوان اولین آب‌انبار جزیره شناخته می‌شود توسط همسر حاکم آن زمان جزیره ساخته و در اختیار مردم قرار داده شد و تا امروز نیز از آب آن برای مصارف گوناگون استفاده می‌شود. نکته جالب توجه این آب‌انبار در طراحی و مهندسی خاص آن است؛ به نحوی که آب به صورت کاملا تصفیه‌شده و بدون هیچ آلودگی از آن استخراج می‌گردد.

شما چه مکان دیدنی دیگری در قشم را پیشنهاد میدهید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.