۸ گیاه و درخت عجیب و غریب در جهان

1,120

تکامل در اثر زمان، موجب شکل­‌گیری گیاهان و درختانی عجیب و غریب و واقعا چشم‌گیر شده است. با ۸ درخت و گیاه عجیب و غریب در جهان آشنا شوید.

 

مطالب مرتبط:

ساحل کائوری در نیوزیلند، جایگاه آخرین و بزرگ‌ترین درختان کائوری باقی مانده در جهان است. به معنای واقعی کلمه به گذشته سفر خواهید کرد، زیرا سن برخی از آنها بیش از ۱۲۰۰ سال است. عظمت این درختان تحسین‌­کننده است. تنه‌­های ضخیم و صاف آنها برای دکل‌های کشتی قایق‌رانی ایده‌­آل است. همین امر منجر به نابودی هرچه بیشتر جنگل­‌های بزرگ کائوری شده است. جنگل وایپوآ در جزیره شمالی، بهترین مکان برای درختان بازمانده از گذشته است.

درختان کائوری، نیوزیلند

 

  • درختان کویری، نامیبیا

مردم بوشمن­ نام “درختان لرزان” برای این درخت انتخاب کرده‌­اند. این درختان از شاخه‌­های توخالی (چوب نرم) تشکیل شده­‌اند که موجب می‌­شود راحت به حرکت دربیایند. همچنین بخش­‌هایی از تنه را می‌­توان برای نگهداری آب، گوشت و سبزیجات، از درخت جدا کرد. این درختان در مناطق کویری و نیمه بیابانی رشد می­‌کنند و در آفریقای جنوی و نامیبیا به راحتی یافت می‌­شوند.

درختان کویری، نامیبیا

 

  • گل رافلسیا (رافلزیا)، مالزی

رافلسیا بزرگ‌ترین گل جهان است. این گل می­‌تواند قطری بیش از سه فوت و وزنی بیش از ۲۰ پوند داشته باشد. خاص بودن گل رافلسیا فقط به ابعاد و شکل ظاهری آن نیست. سبک زندگی خاص انگلی این گیاه نیز جالب است. رافلسیا برای زنده ماندن، به طور کامل به یک میزبان (مثل انگور) وابسته است. نام آن نیز از سر استمفورد رافلس، بنیان‌گذار مستعمره انگلیس در سنگاپور گرفته شده است.

گل رافلسیا (رافلزیا)، مالزی

 

  • درخت بائوباب، ماداگاسکار

از آن‌جا که درخت بائوباب به تنهایی توانایی تأمین غذا، آب، سرپناه و دارو را دارد، به آن لقب “درخت زندگی” داده شده است. این درختان به عنوان خانه، انبارهای نگهداری محصولات و حتی زندان استفاده شده است. تنه عظیم آن هیچ حلقه­ رشدی ندارد و سن آن را فقط توسط قدمت کربن رادیویی اندازه‌­گیری می‌­شود. ظاهراً بائوباب‌­ها قادرند بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت داشته باشند. آنها درختان بومی ماداگاسکار، سرزمین اصلی آفریقا و استرالیا هستند.

درخت بائوباب، ماداگاسکار

 

  • WELWITSCHIA MIRABILIS، نامیبیا

این گیاه، فقط از دو برگ، یک ساقه و یک ریشه تشکیل شده است. دو برگ آن که به طور مداوم رشد می‌­کنند، ۲ تا ۴ متر طول داشته و معمولا به چند بخش تقسیم می‌­شوند. در نهایت، این گیاه معمولا تا دو متر طول و هفت متر عرض رشد می­‌کند. بسیار ماندگار بوده و بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ سال عمر می‌­کند. عمدتا در نامیبیا رشد کرده و این‌گونه گفته می‌­شود که یادگاری از دوران ژوراسیک است.

WELWITSCHIA MIRABILIS، نامیبیا

 

  • هالفمنس، آفریقای جنوبی

این گیاه به عنوان، تنه فیل، چوب زیر پا و نیم تنه شناخته می‌­شود، گیاهی آبدار است که در صورت رشد کامل، مانند یک درخت به نظر می­‌رسد. کلمه هالفمنس، کلمه­‌ای آفریقایی به معنای نیمه انسان است و از این واقعیت به وجود آمده است که این گیاهان از فاصله دور، شبیه به افرادی هستند که از یک سطح شیب­‌دار بالا می‌­روند. هالفمنس­‌ها، در بیابان‌­های صخره­‌ای خشک و در ارتفاع ۳۰۰ تا ۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا یافت می‌­شوند.

هالفمنس، آفریقای جنوبی

 

  • گوسفند سبزیجات، نیوزیلند

گوسفند سبزیجات، نام گیاهی بومی در کوه­‌های سنگی نیوزیلند است که گل­ه‌ای کوچک سفید و برگ­‌هایی پر از مو دارد. این گیاه، از فاصله دور، ظاهری شبیه به گوسفند دارد. وارد کردن خرگوش توسط اروپائیان، موجب نابود شدن بخش قابل توجهی از این پوشش گیاهی شد. با این وجود، کنترل جمعیت خرگوش‌­های وحشی نیوزیلند، موجب بهبود این وضعیت شده است. در کل، حدود ۲۰ گونه در نیوزیلند وجود دارد که همه آن­ها بومی نیوزیلند می‌­باشند.

گوسفند سبزیجات، نیوزیلند

 

  • هیدنورا آفریکانا، آفریقای جنوبی

Hydnora africana یک گل انگلی عجیب گوشتی است، به این معنی که خود را به ریشه گیاهان بیابانی دیگر در آفریقای جنوبی می‌چسباند و بوی بسیار بدی دارد و بوی بد شکوفه­‌هایش، باعث جذب سوسک‌­ها می­‌شود!

هیدنورا آفریکانا، آفریقای جنوبی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + بیست =