تاریخچه آئودی: از نام گذاری تا لوگو و انواع ماشین های audi

330

آئودی (Audi) یکی از پرفروش‌ترین تولیدکنندگان خودروهای لوکس در جهان است. با این حال، منشاء این برند آلمانی، حداقل می توان گفت، پیچیده و جالب است. پشت نام هر شرکت خودروسازی، داستانی وجود دارد. گاهی اوقات به‌سادگی نام خانواده‌ای است که آن را تأسیس کرده است (برای مثال، بنتلی)، گاهی اوقات مخفف عبارتی است که به نظر می‌رسد مردم به خاطر نمی‌آورند. داستان پشت آئودی، با این حال، کمی جالب‌تر است. مجله آنلاین عصر ۵شنبه نگاهی به تاریخچه‌ آئودی می‌اندازد.

آئودی چگونه نام خود را به‌دست آورد؟

آئودی از نظر فنی در گذشته‌ی دور در سال ۱۸۸۵ تأسیس شد که هم‌زمان با تأسیس شرکت وندرر بود که بعدها به شعبه‌ای از آئودی تبدیل شد.

اما در سال ۱۸۹۹ بود که آگوست هورش ای. هورش اند سی را در کلن تأسیس کرد، سپس آگوست هورش اند سی را تشکیل داد. در سال ۱۹۰۴، Motowagenwerke AG را تأسیس کرد. با این حال، این خیلی طول نکشید و هورش Motowagenwerke را در سال ۱۹۰۹ ترک کرد و شرکت خود August Horch Automobilewerke GmbH را تأسیس کرد. ممکن است متوجه شده باشید که همه این نام‌های شرکت بسیار شبیه به هم هستند، زیرا شرکت قدیمی او قطعاً شبیه این نام‌ها بود. آنها از هورش به دلیل نقض علامت تجاری شکایت کردند و دادگاه عالی موافقت کرد. هورش پس از آن مجبور شد نام جدیدی برای شرکت خود ایجاد کند. بنابراین، او چگونه به آئودی رسید؟ خب، ترجمه‌ی لاتین هورش آئودی است که به معنای «گوش دادن» است. و بدین ترتیب، آئودی متولد شد. در آوریل ۱۹۱۰ Audi Automobilwerke GmbH Zwickau رسماً ایجاد شد.

از سال ۱۹۱۵، آن Audiwerke AG Zwickau نام گرفت. البته سوییکا شهری در ایالت زاکسن است که این شرکت در آن واقع شده بود.

آئودی از چه زمانی شروع به ساخت خودرو کرد؟

همانطور که اکنون می‌دانیم آئودی اولین خودروی خود را در سال ۱۹۱۰ روانه بازار کرد و آن آئودی تیپ A اسپرت فایتون بود. جانشین آن، تیپ B نیز در آن سال عرضه شد. هر دو، به ویژه در رویدادهای ورزشی، موفقیت‌آمیز بودند. هورش تیمش را به سه پیروزی متوالی در آلپاین ران اتریش هدایت کرده بود. در سال ۱۹۲۰ بود که هورش آئودی را ترک کرد تا در وزارت حمل و نقل جایگاه بالایی را به دست آورد، اما در مدت کوتاهی که در این تولیدکننده بود، این برند را در سطح بین المللی معروف ساخت. اندکی پس از ترک او، آئودی اولین برند آلمانی خودرویی تبدیل شد که خودرویی با فرمان چپ، آئودی تیپ K، را تولید کرد. این خودرو در دهه‌ی ۱۹۲۰ به این دلیل فراگیر شد که دید بهتری نسبت به ترافیک روبرو به رانندگان می داد. این امر، به نوبه‌ی خود سبقت را آسان‌تر و ایمن‌تر کرد.

لوگوی آئودی چگونه طراحی شد؟

لوگوی آئودی پس از ادغام چهار شرکت به وجود آمد. در سال ۱۹۲۸، مهندس یورگن راسموسن اکثریت سهام آئودی را به‌دست آورد. به زودی، این شرکت با DKW راسموسن، Wanderer، و رقیب قدیمی آئودی هورش ادغام شد تا اتحادیه‌ی خودرو را در سال ۱۹۳۲ تشکیل دهد. این ادغام منجر به ایجاد چهار حلقه در هم تنیده شد. به‌طرز جالبی، این نشان شبیه حلقه‌های المپیک بود (که احتمالاً شما نیز متوجه شده‌اید). به‌طوری‌که کمیته‌ی المپیک در نهایت آئودی را در سال ۱۹۹۵ به دادگاه برد. نتیجه همانطور بود که انتظار داشتید، دادگاه حکم کرد که حلقه‌های آئودی هیچ ارتباطی با حلقه‌های المپیک ندارند. و بنابراین این دو لوگو با آرامش زندگی می‌کنند.

لوگوی آئودی

در جنگ جهانی دوم چه اتفاقی برای آئودی افتاد؟

با مشارکت جدید، فناوری به مرکز توجه آئودی تبدیل شد و از آن زمان در هویت شرکتی این شرکت به عنوان یک اصل باقی مانده است. در روزهای آغازین عصر اتحادیه خودرو، آئودی به اولین شرکت خودروسازی اروپایی تبدیل شد که مدلی با موتور شش سیلندر و دیفرانسیل جلو ارائه کرد. آن آئودی فرانت بود.

با این حال، دیری نپایید که این تمرکز به تلاش‌های جنگی آلمان معطوف شد. این شرکت شروع به تولید خودروهای زرهی برای ارتش کرد. البته، این امر آنها را به اهداف اصلی بمباران متفقین تبدیل کرد و این امر بر تولید تأثیر گذاشت. پس از جنگ، کارخانه‌ی سوییکای آئودی در آلمان شرقی تحت نفوذ شوروی قرار گرفت و اتحادیه خودرو دیگر یک نهاد فعال نبود. این کارخانه‌ها به عنوان بخشی از غرامت‌های جنگی، به دستور ارتش شوروی، برچیده شدند. در آگوست ۱۹۴۸، Auto Union AG از دفتر ثبت تجاری حذف شد و این اساساً اتحادیه‌ی خودروی آلمان را منحل کرد. البته این پایان کار نبود. مدیران اتحادیه‌ی خودرو جابجایی آنچه از شرکت باقی مانده بود به آلمان غربی را بررسی و در آن کشور عملیات قطعات یدکی را در بایرن راه‌اندازی کردند.

جالب اینجاست که کارخانه در سوییکا مونتاژ را در سال ۱۹۴۹ دوباره شروع کرد و اتومبیل‌هایی را برای آلمان شرقی تولید نمود. در این کارخانه بود که ترابانت ایجاد شد. ترابانت را نماد آلمان شرقی و سقوط بلوک شرق می‌دانستند. آن در آلمان شرقی غیر‌راحت، پر سر و صدا، کند و بسیار مطلوب بود. زمان انتظار برای ترابانت بیش از یک دهه بود. در مجموع، بیش از سه میلیون از آن تولید شد.

چه زمانی آئودی توسط دایملر بنز خریداری شد؟

شرکت اصلاح شده در سال ۱۹۴۹ با کمک طرح مارشال راه‌اندازی شد. آن به تولید خودروهای دیفرانسیل جلو ادامه داد. با این حال، کارخانه‌ی مناسبی برای تولید انبوه خودرو وجود نداشت و مجبور شد جای دیگری را اجاره کند. تنها ده سال بعد بود که سرمایه‌گذاری بودجه‌ی لازم برای ساخت کارخانه‌‌ی بزرگ خودروسازی را داشت. دایملر-بنز ۸۷ درصد سهام اتحادیه خودرو را خریداری کرد و این میزان را در سال ۱۹۵۹ به ۱۰۰ درصد افزایش داد. اما خودروهای کوچک دو‌زمانه به نفع آن نبودند و محدوده‌ی قدیمی این شرکت از رونق دهه‌ی ۱۹۶۰ مانند رقبایش سود نبرد. بنابراین، شرکت از شر آن خلاص شد. اما در این زمان اتحادیه‌ی خودرو کارخانه‌ی بزرگی داشت و آماده‌ی تولید موتورهای چهار زمانه بود و از این رو برای دوره‌ی رشد آماده بود. نام آئودی پس از ۲۵ سال در سال ۱۹۶۵ احیا شد.

پیشنهاد عصر ۵شنبه: تاریخچه پورشه از سال اول تاکنون

چه زمانی فولکس واگن آئودی را خریداری کرد؟

در سال ۱۹۶۴ فولکس واگن ۵۰ درصد سهام این شرکت را در اختیار داشت. آن سپس هجده ماه بعد کارخانه‌ی کاملاً جدیدی خرید و از آن برای مونتاژ فولکس واگن بیتل‌های بیشتر استفاده کرد.

در ابتدا، فولکس واگن در مورد ایده‌ی اتحادیه‌ی خودرو برای تولید مدل‌های خود مردد بود، زیرا این کارخانه را برای افزایش تولید خودروهای خود خریداری کرد. با این حال، مهندسان اتحادیه‌ی خودرو اولین آئودی ۱۰۰ را مخفیانه توسعه دادند. خوشبختانه برای آنها، هاینز نوردهف (رئیس فولکس‌واگن) تحت تأثیر قرار گرفت و خواستار تولید این خودرو شد. اولین نسل آئودی ۸۰ در سال ۱۹۷۲ عرضه شد و احیای نام آئودی رسماً تکمیل گردید. آنچه در پی آن دنبال شد، مدل‌های چهار زمانه ۶۰، ۷۵ و سوپر ۹۰ بود.

ادعاهای شتاب ناخواسته

در سال ۱۹۸۶ قسمتی از برنامه‌ی ۶۰ دقیقه در ایالات متحده پخش شد که شش نفر را نشان می‌داد که از آئودی به این خاطر شکایت کرده بودند که آئودی ۵۰۰۰ آنها دارای شتاب ناخواسته بود. این شتاب ناخواسته با شش مرگ و ۷۰۰ تصادف بین سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۷ مرتبط بود. جالب توجه اینکه، تحقیقات بعدی در برنامه‌ی ۶۰ دقیقه نشان داد که آنها در واقع خودشان این نقص را مهندسی کرده‌بودند. تحقیقات دیگری توسط اداره‌ی ملی ایمنی ترافیک بزرگراه نشان داد که اکثر موارد شتاب ناخواسته ناشی از خطای راننده بود. اگرچه نقص خفیفی در سیستم پایاساز بیکار مشاهده شد، اما تنها باعث شتاب جزئی می‌شد. این، به نوبه‌ی خود، باعث وحشت راننده می‌شد که به شدت حادثه کمک می‌کرد.

عصر مدرن آئودی

عصر مدرن آئودی

دوران مدرن آئودی با شروع کواترو توربوشارژ دهه‌ی ۱۹۸۰، اولین کوپه‌ی اسپرت چهار چرخ متحرک جهان، ثابت کرده است که مانند همیشه از نظر فناوری نوآورانه است. نام رسمی این شرکت به Audi AG ساده شد و این شروع حرکت به سمت بازار لوکس بود. در سال ۱۹۸۷، شرکت آئودی آئودی ۹۰ را معرفی کرد، نمونه‌ی تکمیلی بسیار زیباتر و برتر از آئودی ۸۰ که تصوری از «ماشین پدربزرگ‌ها» را ایجاد می‌کرد.

عرضه‌ی آئودی V8 اولین ورود آئودی به بازار سطح بالا بود که با مرسدس بنز و BMW رقابت می‌کرد.

آئودی امروز

فروش در طول دهه‌ی ۲۰۰۰ به شدت رشد کرد و این امر در این دهه ادامه یافت. آئودی در ماه می ۲۰۱۱ شاهد رکورد فروش خود بود و در هفت کشور جهان خودرو تولید کرد.

با این حال، در سال ۲۰۱۵ آئودی اعتراف کرد که حداقل ۲ میلیون خودروی آن در رسوایی آلایندگی فولکس واگن دخیل بوده‌اند. خودروهایی که تحت تاثیر قرار گرفتند عبارت بودند از:

  • A1
  • A3
  • A4
  • A5
  • A6
  • TT
  • Q3
  • Q5

و A6 Quattro، A7 Quattro، A8 و A8L بیشتر دخیل بودند. با وجود این، آئودی از افزایش فروش خبر داد.

آن تا حد زیادی ما را به امروز می‌رساند. آئودی در سطح بین المللی به عنوان برندی معتبر و همتراز با همتایان آلمانی خود، مرسدس بنز و BMW شناخته می‌شود. این شرکت به توسعه‌ی نوآوری‌هایی مانند فناوری دیزل، بدنه‌ی آلومینیومی، گیربکس متغیر پیوسته (CVT) «مولتی ترونیک» و شاسی‌بلند‌های منحصر به فرد ادامه داده است. این نوآوری به رونق دوباره در بازار آمریکا و موفقیت در پیست مسابقه، از جمله هفت رکورد جهانی کمک کرده است. اخیراً اعلام شده است که شاسی‌بلندهای آئودی قرار است نیمی از فروش کلی آئودی را تشکیل دهند و این شرکت قرار است شاسی‌بلند پرچمدار خود، آئودی Q8 را در سال آینده عرضه کند.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − سه =